Дитячі страхи і пандемія

Як дотримуватися психологічної гігієни в спілкуванні з дітьми на тему пандемії, щоб зберегти психічне здоров'я дітей на період до і після карантину.

Трохи про прогнози.

Діти тільки пару днів раділи продовженню канікул і знаходженню вдома. За час, поки вони знаходяться поруч з дорослими, вони чули багато різних версій (які нагнітають чи заперечують і інше). Про те, що зараз відбувається у нас і у всьому світі. 

Вони реагують на цю інформацію, навіть якщо зовні це ніяк не проявляється. Їх психіка «заражена» тривогою. І якщо з цим нічого не робити, то через місяць-два (а може, й раніше) вона почне «вилазити» в різних формах: розлад сну, харчування, появою незвичайних страхів, патологічною прив’язаністю до батьків, погіршення поведінки тощо. 

Чим це пояснюється? 

У віці від 5 до 10 років у дітей з'являються страх втрати батьків і екзистенційні страхи - страх війни, нападів, катастроф, пошкоджень, заражень і інші. За великим рахунком - це прояв страху смерті, страху «не бути». 
Наявність таких страхів вважається показником «нормального» розвитку дітей. 

Заважати дитині і оточуючим вони починають тоді, коли з ними не так обходяться: «годують» панікою, різною, частіше за все, суперечливою інформацією, запереченням стану або намагаються створити ілюзію благополуччя. 

Дорослим зараз нелегко, вони знаходяться в деякому «зміненому» стані, коли необхідно блискавично перебудовуватися і адаптуватися до нових умов. Але їм важливо пам’ятати, що дітям в цих умовах життя необхідно спертися на авторитетну і сильну фігуру батьків, які допоможуть їм впоратися з тривогою.

Діти відчувають наші тривоги та страхи, тому говорити з ними ПОТРІБНО, не замовчувати складних тем і не ігнорувати цікавість дитини.

Про що варто сказати дитині:

1. «Боятися - це НОРМАЛЬНО. Страх - це почуття, яке допомагає нам бути обережними та піклувалися про своє здоров‘я й здоров‘я інших людей».

2. «Якщо тобі страшно, ГОВОРИ мені про це. Страх стає меншим, коли ним ділишся».

3. «Страх зменшується, коли ЗНАЄШ, ЩО РОБИТИ, щоб захистити здоров‘я: дотримуватися карантину, на вулиці й закритих приміщеннях одягати маску та обробляти руки антисептиком/милом, тримати дистанцію від інших людей». Це тимчасові заходи безпеки, які нас захищають.

4. «Всі епідемії ЗАКІНЧУЮТЬСЯ і все стає як раніше».
Що робити дорослим?

* Визнати свій страх (навіть якщо ви не боїтеся зараження, вас можуть налякати зміни в суспільстві);

* Приймати (не заперечувати) страх дитини: «ти боїшся / тобі страшно», «боятися - це нормально», «страх допомагає бути обережним»;

* Говорити, що згуртованість допоможе впоратися з будь-якими труднощами;

* Не робити тему пандемії головною і основною, про яку зараз живе вся сім’я, замість цього створіть щоденні сімейні РИТУАЛИ, які будуть підтримувати ПОЗИТИВНИЙ настрій у родині: чаювання, ігри, перегляд фільму всією родиною тощо;

* Зменшити інформаційне занурення дитини в новинні зведення (при дитині не варто переглядати новини на всіх каналах, зачитувати кожен пост зі стрічки, емоційно обговорювати вжиті заходи в державі);

* Збільшити знання про вірус і про запобіжні заходи (благо, вже є ілюстрована інформація для дітей);

* Інструктувати дитину, що їй потрібно зробити у разі, якщо з батьками щось станеться і вона не зможе самостійно викликати швидку допомогу (на який номер зателефонувати, яку адресу назвати, які дані про батьків дати, як описати стан батьків тощо). На цю тему можна написати / намалювати пам'ятку для дитини і повісити на видне місце;

* Якщо дитина перебуває поруч з сильно панікуючим дорослим, пояснити дитині, що є такий тип людей, який не може впоратися зі своїм страхом. І ці люди не погані і не хороші, вони так реагують в стресовій ситуації; 

* Незважаючи на вік, нехай дитина багато грає. Грайте і ви з нею (якщо у вас є таке бажання). У грі дитяча психіка краще і швидше опрацьовує несвідомі страхи;

* Разом з дитиною (бажано, на ніч) придумуйте різні історії, казки, де в кінці перемагає добро, розсудливість і здоров'я – психічне і фізичне :)

Бережіть фізичне і психічне здоров'я своє і своїх близьких!

Татьяна Козман